Past GGS Award Winners
2018-2008
2008
Fred McRee – Volunteer Award
Charlotte Thomas Marshall – Outstanding Contributions
Sandra Boling – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2009
Elizabeth Moye – Volunteer Award
Ken Brantley – Outstanding Contributions
Laura Carter – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2010
Mike Brubaker – Volunteer Award
Tad Evans – Outstanding Contributions
Lanelle LaRue – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2011
Elizabeth Olson – Volunteer Award
Gregory L. Crane and Judith H. Russell – Outstanding Contributions (Ask Granny Program)
Mary Martha Warren – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2012
Emma Davis – Hamilton Volunteer Award
Mary Bondurant Warren – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Monica L. Hopkins – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2013
John Phelps – Volunteer Award
Linda Woodward Geiger – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Leah Gilbreath Gonzalez – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
Cynthia Horn, Cynthia Harrison, Madelyn Nix, Bill Jaques – Awards of Recognition
Rep. Terry England, Rep. Matt Hatchett, Elizabeth Dill, Mayor J. B. Burke, Matthew Spaulding, John Hewitt – Archives Advocacy Recognition
2014
Cynthia Harrison – Volunteer Award
Daniel Crumpton – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Dorothy Fulcher – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
Mary Anne Abbe and Adelle Frank – Awards of Recognition
Bill Jacques – Membership Recruitment Award
2015
Cobb County Genealogical Society – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Laura W. Carter – Volunteer Award
Beverly A. Roberts – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2016
Georgia Room, Cobb County Public Library System – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
William Durant – Outstanding Contribution to the Field of Genealogy
Susan Sloan – Volunteer Award
Cynthia Harrison – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2017
Digital Library of Georgia Newspaper Project – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Washington Memorial Library, The Genealogy & Historical Room – Outstanding Achievement in the Field of Genealogy
Pamela S. Downs – Volunteer Award
Caroline Mohr – Volunteer Award
Tamara Hallo – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2007-1997
1997
Glen Rhodes – Volunteer Award
Marty Barnard – Volunteer Award
Lloyd Barnard – Volunteer Award
Frank Hudson – Outstanding Achievement
Linda Woodward Geiger – Outstanding Achievement
1998
Marjorie Squires – Volunteer Award
Tia Magbee – Volunteer Award
Ed Trippe – Outstanding Achievement
Bob Davis – Outstanding Achievement
Ted Brooke – Outstanding Achievement
1999
Trish Nicola – Volunteer Award
Ester Mulling – Volunteer Award
Joan Westmoreland – Outstanding Achievement
Frieda Turner – Outstanding Achievement
2000
Bonnie Dubberly – Volunteer Award
Ester Mulling – Volunteer Award
2001
No awards given
2002
Nathan Mathews – Volunteer Award
Kenneth H. Thomas, Jr. – Outstanding Achievement
Ronald Jarrell – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2003
Barbara Dayhuff – Volunteer Award
Ted O. Brooke – Outstanding Achievement
Robert S. Davis – Outstanding Achievement
Marty Barnard – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2004
Linda Woodward Geiger
Ingrid Shields
Marjorie Squires
2005
Faye Poss – Volunteer Award
Paul K. Graham – Outstanding Contributions
Mary H Abee – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2006
Amanda Cook – Volunteer Award
Faye Poss – Outstanding Contributions
Peggy Stanfield – Elizabeth Haulbrook Taylor Award
2007
Columbus Public Library – Genealogy Department Volunteer Award
Willard Rocker – Outstanding Contributions
Elizabeth Haulbrook Taylor Award
1996-1987
1987
Elizabeth Taylor – Volunteer Award
Robert S. Davis – Volunteer Award
Kenneth Thomas – Certificate of Appreciation
1988
Judy Kratovil – Outstanding Contribution to the Society
Rosemary Turner – Outsanding contribution to the Society
Franklin Garrett – Award of Appreciation
1989
Merita R. Rozier – Volunteer Award
Marie Sheram – Volunteer Award
Samuel J. Whigham, Jr. – Volunteer Award
Frances H. Beckemeyer – Outstanding Achievement
Frank P. Hudson – Outstanding Achievement
1990
Eugenia W. Howard – Volunteer Award
Audrey C. Kenney – Volunteer Award
Jan McLendon – Volunteer Award
1991
Donald S. Clarke – Volunteer Award
Mary B. Warren – Outstanding Achievement
1992
Jacquelyn J. Cannon – Volunteer Award
Judith L. Hughes – Volunteer Award
Nancy F. Malcolm – Volunteer Award
Rita B. Worthy – Outstanding Achievement
1993
Josephine Christian – Volunteer Award
James Christian – Volunteer Award
Mae Ruth Green – Volunteer Award
Ted O. Brooke – Outstanding Achievement
Robert S. Davis, Jr. – Outstanding Achievement
1994
Robert H. Warnock – Volunteer Award
Joye Lett Quinn – Volunteer Award
Fred & Emilie Hartz – Outstanding Achievement
1995
Candler Brooks
Jean Edwards
Francis Beckemeyer
Kenneth H. Thomas, Jr.
1996
Ann Sherman – Volunteer Award
Frances Schroder – Volunteer Award
Joye Quinn – Outstanding Achievement